Kübra Par: Yeni gündem yedek aday formülü

HaberTürk yazarı Kübra Par, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesi durumunda “yedek aday” formülünün gündemde olduğunu yazdı. 

İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaret gerekçesiyle aldığı mahpus cezasının mutlaklaşması muhtemelliğine değinen Par, yazısında şunları kaydetti:

“İmamoğlu aday gösterilir mi, CHP ve 6’lı masadaki istikrar savaşları neye evrilir sahiden öngörmek güç. Ama ‘İmamoğlu aday gösterildikten sonra ceza alırsa muhalefet adaysız kalır’ riskine karşı halk ortasında yaygın bir biçimde konuşulan bir tahlil var.

Özeti şu: İmamoğlu’nun yanında muhalefet bir de yedek aday göstermeli. Şayet İmamoğlu ceza alırsa o kişi muhalefetin ortak adayı olarak devreye girmeli. Ve o yedek aday en baştan ‘İmamoğlu’nun başına bir şey gelmezse ben seçimden bir gün evvel adaylıktan çekileceğim’ diye kelam vermeli. Böylece adaysız kalma riski bertaraf edilmiş olur.

Seçim sathı mahallinde rakibini hukuk yoluyla diskalifiye etmeye çalışan bir siyasi iradenin kazanma bahtı yoktur. Türkiye demokrasisi bu olgunluk seviyesindedir.”

TIKLAYIN – Ekrem İmamoğlu’na ‘siyasi yasak’ süreci nasıl işleyecek, İstanbul Belediyesi’ni kim yönetecek; 10 soruda İmamoğlu dosyası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir