Belçika 6 milyon doz Covid aşısını imha edecek

Belçika federal hükümetinin elinde bulunan 6 milyon doz Covid-19 aşısının artık tesirli olmayacağı gerekçesiyle imha edileceği bildirildi.

Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke, parlamentodaki oturumda milletvekillerine Belçika’nın elinde 15,3 milyon dozluk aşı rezervinin bulunduğunu söyledi.

İlk geliştirilenlerle kıyaslanınca virüsün Omicron BA.4/5 alt varyantlarına karşı geliştirilen aşıların daha tesirli olduğunu vurgulayan Vandenbroucke, “Bu nedenle elimizdeki birinci aşıları kullanamayız. Bunlar en kısa müddette imha edilecek.” dedi.

HEPSİ MRNA AŞISI

Vandenbroucke, imha edilecek aşıların 2,6 milyon dozunun Moderna, 3,3 milyon dozunun ise Pfizer/BioNTech tarafından üretilen mRNA aşıları olduğunu açıkladı.

YENİ AŞILARA YER AÇILACAK

Sonbaharda alınacak yeni aşıların saklanacağı soğuk hava dolaplarının boşaltılması gerektiğini vurgulayan Vandenbroucke, bunun için artık kullanılması mümkün olmayan yaklaşık 3,6 milyon doz aşının imhasının devam ettiğini anlattı.

GEÇEN YIL 1,3 MİLYON DOZ İMHA EDİLDİ

Belçika hükümeti, geçen yıl nisan ayında da Covid-19 salgını sırasında temin edilen 98,5 milyon euro’luk maske, test ve ilacı son kullanma tarihleri dolduğu yahut kalitelerinin makûs olduğu gerekçesiyle imha etmişti. Temmuz 2022 de de 1,3 milyon doz aşının imha edildiği açıklanmıştı.

Mayıs 2022’de ise Belçika’nın Ukrayna’ya gönderdiği 280 bin ilaç ve 140 bin şırınganın kullanım müddetlerinin dolduğu, 3,4 milyon euro’luk materyalin çöpe gittiği belirtilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir